Čo je dokumentácia porealizačného zamerania stavebných objektov?
Dokumentácia porealizačného zamerania stavebnných objektov je geodetická dokumentácia zobrazujúca polohu a priebeh novovybudovaných stavebných objektov (stavba, inžinierske siete...). Spracovaniu dokumentácie predchádza samotné geodetické zameranie jednotlivých stavebných objektov. Zameranie sa vykonáva v štátnom súradnicovom systéme S-JTSK a výškovom systéme Bpv.
Ukážka z nadstavby ZSE:
Cena za porealizačné zameranie stavieb a sietí
Cenu za porealizačné zameranie stavieb a sietí ovplyvňuje:
- rozsah (dĺžka inžinierských sietí, počet prípojok..)
- predpokladaný počet výjazdov (etapy výstavby)
- spôsob spracovanie (rôzne výstupy pre SPP, ZSE, stavebné úrady...)
Cena DOHODOU
Kedy potrebujem vypracovať dokumentáciu porealizačného zamerania?
Vypracovať dokumentáciu porealizačného zamerania potrebujem ku kolaudácii. Stavebný úrad požaduje ku kolaudácii zväčša geometrický plán - zákres novostavby do katastrálnej mapy a geodetické porealizačné zameranie prípojok IS (zameranie je aj súčasťou zákresu do digitálnej technickej mapy mesta).
Pokiaľ vybudované prípojky (siete) preberá správca - ZSE, SPP, BVS... je potrebné nechať si vypracovať porealizačnú dokumentáciu podľa technologického postupu stanoveného správcami sietí:
- prípojky elektrické (NN, VN): nadstavba ZSE nad MicroStation
- prípojky plynu (NTL, STL...): nadstavba TEPLYN nad MicroStation
- prípojky vodovodu a kanalizácie: spracovanie v Kokeš, MicroStation (nemajú vypracovaný predpis)
Uvedené nadstavby obsahujú nástroje na vytvorenie zobrazenia priebehu sietí a taktiež testy pre overenie správnosti a úplnosti vyhotovenia dokumentácie.
Aké podklady potrebujem, čo musím poznať?
K vypracovaniu dokumentácie potrebujeme okrem geodetického zamerania poznať rovnako ako pri zakreslení zmien do DTMM dimenzie káblov, potrubí, chráničiek, názvy skriniek rozvodov elektriky, plynu... (požadované informácie sú obsahom projektu) v podstate vedieť názvy všetkých technologických zariadení jednotlivých sietí. Rovnako je potrebujeme poznať názov stavby, údaje o stavebníkovi resp. objednávateľovi. Samozrejme treba samotné geodetické zameranie vykonať najlepšie priamo na položenom kábli. Pozri DTMM